kamoon
04 بهمن 1401 - 18:50

روند سریع چاقی در کودکان ناشی از سبک زندگی غلط است

کرمانشاه- معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: روند سریع چاقی در کودکان ناشی از سبک زندگی غلط است.

ابراهیم شکیبا در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: امروزه شاهد روند سریع رو به رشد چاقی و اضافه وزن در تمامی گروه‌های سنی، به ویژه در کودکان هستیم که بیشتر ناشی از سبک زندگی و به دنبال آن الگوی غذایی ناسالم رایج در جامعه است.

وی افزود: از نگرانی‌های بزرگ سیستم بهداشتی کشور، روند رو به افزایش چاقی، بویژه در کودکان است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه تصریح کرد: عدم حمایت از تغذیه مناسب برای پیشگیری و درمان چاقی کودکان به اندازه‌ای مهم است که در غیر این صورت روند ایجاد و تشدید مشکلات ناشی از آن تا بزرگسالی ادامه خواهد یافت و جامعه را با مشکلات متعدد ناشی از این بیماری درگیر خواهد کرد.

شکیبا بیان کرد: بسیج ملی تغذیه سالم ۱۴۰۱ همچون سال‌های پیش، و این بار با شعار «حال خوب با وزن مناسب» از ۲۴ دی ماه تا هفت بهمن به طور همزمان در سراسر کشور از جمله استان کرمانشاه با انجام اقدامات آموزشی در سطوح گوناگون، برگزار می‌گردد.

وی ادامه داد: امید است با افزایش آگاهی، تغییر نگرش و رفتار، بهبود وضعیت تحرک بدنی متناسب، نظارت بر تولید مواد غذایی و بهبود شیوه زندگی، زمینه زدودن این مشکل بهداشتی را در جامعه ممکن سازیم.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: از آنجا که در حال حاضر بیماری‌های غیرواگیر مانند سرطان، دیابت، بیماری‌های قلبی عروقی و.... که به عنوان بیماری‌های متابولیک هم از آنان یاد می‌شود و عامل ۶۲ درصد از کل مرگ و میرها است.

شکیبا خاطر نشان کرد: نیاز به پیشگیری و کنترل موارد ابتلاء به چاقی و اضافه وزن، با اصلاح الگوی غذایی و با تغییر سبک زندگی، یک ضرورت اجتماعی بوده و همکاری تمامی افراد و سازمان‌ها را در جامعه طلب می‌کند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 995712